Nominees for 2nd Annual Black Power Awards

Internet Radio Award

1. Bro EJ Jones - Straight Black News

2. Michael Imhotep - African History Network

3. Knowledge Born Allah - Do the Knowledge Radio

 

Spirituality and Sacred Science

1. Queen Afua - Sacred Woman Program

2. Bro Jamaar Milton - The Light House

3. Bro Panic - Occult Lectures

Black Power Music Award

1. Che Blak ft United Front - Warfare Muzik

2. Dell-P - Cut from that Fabric feat Lex and Mad Squablz

3. Brick Da Foundation - Lucrative Thoughts

Documentary Film Award

1. Black Beach White Beach directed by Ricky Kelly

2. Black Fiday the Remix directed by Ric Mathis

3. Renaissance Man - Tim Trueheart

Edutainment Award

1. OSHUN - Shango

2. Days and Times - RaDaLyricist

3. Better Days - Sam the Geek

Black Power Video Award

1. King Malachi & Zayd Malik - Tupac Status

2. Gensu Dean ft Wise Intelligent - Game of Death (GOD)

3. Red Pill ft Cambatta - Made 4 This

21st Century Scholarship Award

1. Bro Divine Prospect - Kingdom Harbinger Ministries

2. Dr Umar Johnson - National Independent Black Parent Association

3. Saladin Allah - The Atlantis School

Agricultural Science Award

1. Cashawn Myers - HABESHA

2. From Gangsters to Growers

3. Truly Living Well Farms

Economics and Business Award

1. Nataki Kambon - Let’s Buy Black 365

2. Delxino de Briano - The Buy Black Movement

3. Dr Claud Anderson - Powernomics

Broadcast Media Award

1. Doggie Diamonds TV

2. Black on Purpose TV

Exemplary Youth Achievement Award

1. Watoto from the Nile

2. Demarjay Smith

3. Madden Tanner

Health and Wellness Award

1. Sister JayVon Muhammad - Marin County Health & Wellness Center

2. Chef Ahki - Delicious Indigenous

3. KT the Arch Degree - Green Life Botanicals

Digital Animation Award

1. Ubongo Kids - Ubongo Media, Tanzania

2. African Tales, the Movie - Obinna Owuekee, Trans Tales Entertainment

3. Bino and Fino - Adamu Waziri

Literature Award (Children)

1. Angela Freeman - Black on Black Love

2. Akua Agusa - Imhoteps Learning Concepts vol 1A

3. Dawud Anyabwile - The Brotha Man Series

Sustainability & Bio Technology Award

1. Raina Turner - Center for Civic Innovation

2. Diallo Sekou - Urban Geoponics

3. Corey Booker - Sustainability and Bio Innovation

Literature Award (Adult)

1. Ezrah Aharone - The Sovereign Psyche

2. Dr David Imhotep - The First Americans Were Africans

3. Nia Sade’- Young Black and Fearless

Politcal Activism Award

1. Shakem Amen Akhet - South Carolina RBG'S

2. Bro Zeek - New Era Nation

3. WRFG 89.3 Atlanta

Law and Justice Award

1. Attorney Alton Maddox

2. Congresswoman Cynthia McKinney

3. Mayor Chokwe Antar Lumumba

Self Defense and Protection Award

1. Huey P Newton Gun Club

2. Mshindi vita Saana - Afrikan Defense Systems

3. Baba Taji Nanji - New World Martial Arts and Fitness Institute

Cultural Design and Fashion Award

1. What's Up Afrikan Apparel - Ron Green and Chris Arnold

2. Kings Kounty Clothing - Red and Blue Pill

3. NAGAST Footwear - Tariq Edmonson

Cultural Education Award

1. Amin Ojuok - UHURU Academy

2. Marcus Kline - Freedom Home Academy

3. Samori Camara - Kamali Academy

Purchase Tickets

Purchase pay per view live stream